Stadión „BUDÍN“  Nádražní 603, Žirovnice

 

>> od Humpolce přes Pelhřimov a Počátky

 

>>    od Humpolce přes Pelhřimov a Kamenici n.Lipou.

 

>> od Jihlavy

 

>> od J. Hradce

 

 

 

 

 

Mapa Vysočiny

 

 

 

 

 

Stadión „Budín“ je v pořadí  čtvrtým hřištěm  F.C. Slavoj Žirovnice v jeho historii, která se počítá od roku 1919. Leží v malebném lesním prostředí v těsné blízkosti známého autocampingu Panistávka a koupaliště Budín. Byl dobudován v roce 1964 jako megalomanský  projekt s atletickou dráhou a v době svého vzniku byl trnem v oku mnoha stranickým funkcionářům, kteří  lobovali pro jiná města.

V této době neměla ani některá ligová mužstva, zejména slovenská, takový stánek.

 

Zázemí stadiónu se nyní skládá ze čtyř budov, ve kterých se nacházejí šatny mužstev, sauna s bazénkem, klubovna sloužící též jako občerstvení a společenská místnost pro potřeby klubu,

sklad kustoda.

Stadión je majetkem města Žirovnice a Slavoj jej má bezplatně pronajat.

 

Rekordní návštěva byla na 50. ročníku Perleťového poháru v roce 1983 a to téměř 5.000 diváků.

Velké návštěvy přilákali i další ročníky perleťového poháru v době minulé a též cvičení při okresních a okrskových „spartakiádách“.

 

Plocha hřiště

travnatý povrch, rozměry 102 x 68 m

Hlediště  

 

 

Původně nekryté lavičky 2500 sedících diváků.

Nyní po rekonstrukci v r. 2010 nová krytá tribuna pro 400 sedících diváků, z toho 250 plně krytých míst a další polokrytá sedadla pro 150 diváků.


 

Rekonstrukce 2009-2010

Koncem léta 2009 byla zahájena rekonstrukce trávníku na hlavním hřišti. To bylo posunuto asi o dvanáct metrů směrem ke starým kabinám. Tím vznikla pod hrází rybníka větší tréninková plocha s jedním stožárem pro osvětlení (pro večerní tréninky). Původní záměr byl, že zde bude odlehčovací hřiště o rozměrech 90 x 50 metrů, ale bohužel opět chyběly peníze.

Zároveň výboři a hráči Slavoje začali na podzim 2009 se stavbou kryté tribuny, kterou v létě 2010 dostavěli, vše brigádnicky a zadarmo ! Stejným způsobem byl také postaven za tribunou stánek pro občerstvení.

V roce 2020 jsme dostali dotaci od MŠMT na tréninkové hřiště , které firma Eurogreen vybudovala

(hřiště by mělo mít rozměr 90x45 m s povrchem z tzv. hybridního trávníku, t.j. napůl přírodní a napůl umělá).

Na a co na to říci? Milióny vyčerpány a moc se to nepovedlo!


Na jaře a v létě 2022 proběhla opět další rekonstrukce trávníku na hlavním hřišti a výsledek? Opět nevalný.

 
         

Výsledek !

Stačí se podívat na fotky, kde vidíte jak fotbalisté sbírají kamení a jak vypadá roh pod tribunou. Paráda je to jak vyřešili zakrytí bahniště v tomto rohu. Jinak to prý nelze udělat, protože v tomto rohu nejsou meliorace. My mysleli, že když dělají rekonstrukci za milióny, že tam meliorace udělají, ale ouha, spletli jsme se. Oprava tohoto rohu začala 5/9/2023 a doufejme, že už to bude v pořádku.

Souběžně s "rekonstrukcí" trávníku v roce 2022 (začala v březnu 2021 a skončila v říjnu 2022 nebo ještě neskončila?)  probíhala rekonstrukce a modernizace starých kabin. Tuto "stavbu" prováděla brněnská firma, kde pracovala velká většina Ukrajinců. Což o to? Až na to, že se práce neustále protahovaly, je to uděláno poměrně dobře. Nás ale rmoutí ta věc, že se nějak zapomnělo na vytápění kabin a vzhledem k tomu, že fotbalové soutěže mají v létě přestávku, nedají se zatím kabiny používat tak, jak by bylo třeba a jak bychom si přáli. Tak se na ně zatím jenom koukáme. Slouží akorát veřejné WC.

Jinak jsou zde tři velké kabiny, WC s umývárnou, úklidová místnost a veřejné WC.

 

 

Stromy a větve hrozí !

V roce 2022 zpadl strom na tréninkové hřiště, v červnu 2023 se zlomila větev, která spadla vedle terasy. Tento strom byl už celý poražen. Teď , na jaře 2024, hrozí pád suchého stromu a to by nebylo moc dobré. A pokud spadne, snad nikdo na terase nebude. Město o tom ví a doufejme, že s tím něco udělá.

 

 

| Všechna hřiště v minulosti |