21. kolo    SLAVOJ - DOUBRAVNÍK 4:1 (2:0)  sobota 14. května

Zápas začal dle očekávání tlakem Slavoje. Do 10. minuty běžel dvakrát sám proti brankáři Jan Musil, ovšem ani jednou neproměnil. Naši začali hrát nepřesně a hosté začali zlobit. Vyvrcholením jejich aktivit bylo nastřelené břevno naší branky ve 38. minutě. Naši pochopili, že takto asi nevyhrajeme a výsledkem toho byly dvě branky do poločasu v síti hostů. Nejprve se ve 40. minutě uvolnil ve vápně Jan Musil a z otočky ke vzdálenější tyči otevřel skóre zápasu. V poslední minutě poločasu kopal tresťák z 25 metrů Tomáš Houška a stejně jako proti Havl.Brodu, tak i tentokrát vymetl šibenici (2:0).

Druhá půle se nesla ve znamení snahy hostů o změnu skóre, což se jim také v 75. minutě při jednom z četných útoků podařilo Jarošem bombou z hranice pokutového kopu. (2:1). Před tím ještě nastřelil z tresťáku opět Tomáš Houška tyč branky hostí. (.. Ten Tomášek se ňák rozstřílel !!! ...).

Konečnou podobu výsledku dal Zdeněk Musil, který v 67. minutě vystřídal Standu Horkého a který po rychlých protiútocích v 81. a v 85. minutě chladnokrevně zavěsil a stanovil výsledek zápasu na lichotivých 4:1.

Hosté hráli sympaticky a takový debakl si ani nezasloužili. Fotbal je však o gólech a ty jsme tentokráte stříleli my. Na rozdíl od zápasu s Pelhřimovem, kde jsme si zasloužili též bodovat. Ovšem tam jsme branku nedali.

Sestavy : Slavoj : Císař - Kuš, Mezera Pavel, Mezera Jiří, Kořínek - Houška, Vodáček, Charousek, Secký (61. Časta Rosťa) - Horký (67. Musil Zdeněk), Musil Jan (85.Makovička)

Doubravník : Pastucha - Stehlík, Zbořil, Mitiáš, Kobylka - Štarha, Solga, Illek, Havel - Jaroš, Prudký (59.Had) - Pískal výborně Mgr. Halásek z Kněžic, pomezní Kůrka Petr a Kučerík, delegát p.Milichovský z Ledče n/Sázavou. - 120 diváků, ŽK 4:2, ČK 0:0. Hrálo se za teplého počasí na suchém trávníku.

hosté přijeli ve stejných žlutomodrých dresech, v jakých hrajeme i my ..

Rk. Tým Záp + 0 - Skóre Body (Prav)
1. V. Meziřičí 21 15 2 4 61: 32 47 ( 17)
2. Bystřice n. P. 21 14 3 4 46: 22 45 ( 15)
3. H. Brod 21 11 6 4 34: 22 39 ( 6)
4. Hartvíkovice 21 11 4 6 35: 18 37 ( 4)
5. Humpolec 21 10 2 9 25: 27 32 ( -1)
6. Pelhřimov 21 9 3 9 37: 31 30 ( 0)
7. HFK Třebíč B 21 8 3 10 35: 42 27 ( -3)
8. Janovice 21 8 3 10 31: 39 27 ( -6)
9. Vrchovina 21 8 3 10 31: 41 27 ( -3)
10. Žirovnice 21 8 1 12 27: 33 25 ( -8)
11. Náměšť 21 6 4 11 27: 40 22 (-11)
12. Ledeč n. S. 21 6 3 12 19: 29 21 ( -9)
13. Doubravník 21 5 5 11 17: 32 20 (-10)

Žirovnice - Doubravník 4: 1

Žirovnice v klíčovém zápase jara sice výrazně vyhrála, ale valnou většinu utkání se na trávníku odbývala vyrovnaná bitva. "Jsem rád, že jsme utkání zvládli, bylo patrné, že nám nervozita svazovala nohy. Už jsem ale několikrát říkal, že budu raději, když zahrajeme hůře, ale získáme body a to byl právě tento případ," konstatoval spokojený trenér Slavoje Jiří Vodáček. Ten už se pět kol před koncem soutěže mění ve statistika a vizionáře: "Spočítal jsem si minitabulky našich největších soupeřů, každopádně máme jedno z nejhorších vylosování pro poslední kola. Na druhou stranu si nemyslím, že bude pro záchranu potřeba 32 bodů, což je taková běžná hranice pro soutěže čtrnácti týmů. Když zvládneme domácí zápasy a jednou překvapíme venku, bude to dobré,"  věří v úspěch v záchranářských bojích.

Loni na setrvání v soutěži stačilo získat 27 bodů.

Kamil Vaněk - deník Vysočina

Dodatek autora stránek :

To ovšem spadávaly pouze dva celky. Nyní je tam pěkně namočený Žďár n/Sázavou. Pokud se tedy neudrží, budou spadávat asi tři mužstva.

Na stránkách Žďáru se dozvídáme, že pokud spadnou Prachatice ze 2. ligy a udrží se Brno v 1. lize, potom je již Žďár zachráněn. ??? !!!

Chotěboř se potápí ke dnu

Chotěboř

Pět kol před koncem krajského přeboru zůstávají fotbalisté Chotěboře na posledním místě tabulky, protože v sobotu si všechny tři body z jejich trávníku odvezla Vrchovina.

Chotěboř - Vrchovina 2:3

V prvním poločase domácí hráči místo kombinace po zemi míče nakopávali vzduchem a tato taktika k úspěchu nevedla. S jedinou přímou střelou na branku z kopačky Tůmy si gólman Hájek bez větších problémů poradil. Skóre se poprvé měnilo minutu před odchodem do kabin. To Fagula z přímého kopu s pomocí větru trefil přesně levý horní růžek Vykoukalovy branky.

Druhou část začala Chotěboř aktivněji a dočkala se odměny. Po spolupráci s J. Novotným zůstal před Hájkem neobsazený Benák a srovnal. A mohlo být ještě veseleji, když přesně po hodině hry hledal Štefl Doležala, ten však v dobré pozici na míč nedosáhl. Za tři minuty zahrával M. Čapek malou domů a balón z jeho hlavy skončil jen pár centimetrů vedle.

A tak udeřilo na druhé straně - v 72. minutě se po akci Šoustara trefil Oros a Vrchovina měla ke třem bodům znovu blíže. Pět minut před koncem však jinak dobře hrající Fagula zastavil střídajícího Blažka jen za cenu faulu a Provazník z bílého bodu nezaváhal - 2:2.

Ovšem domácím bodovat ani dílčím způsobem souzeno nebylo. Ve čtyřminutovém nastavení se po přihrávce Šoustara trefil z velkého vápna Kalich a hosté mohli slavit.

Domácí trenér Zdeněk Cach po utkání rozhodně spokojen nebyl.

„Do přestávky jsme vůbec nehráli to, co jsme si v kabině řekli. Alibistické nakopávání míčů totiž k ničemu nevedlo. Po změně stran se náš výkon zlepšil, ale konec jsme znovu nezvládli.“ Jeho protějšek Milan Boušek se naopak usmíval: „Ve vyrovnaném zápase jsme měli více štěstí. Chtěl bych všem hráčům za výkon, který dneska předvedli, poděkovat.“

Chotěboř čekají v nejbližším programu zápasy s postupovými lídry Velkým Meziříčím a Bystřicí, takže cesta svěřenců trenéra Cacha k záchraně bude více než trnitá.

Na jedné straně radost, na druhé smutek. Kouč Vrchoviny Milan Boušek se mohl radovat z významného kroku k záchraně.

S fotbalisty Chotěboře to pět kol před koncem sezóny vypadá bledě.

Góly: 50. Benák, 85. Provazník (PK) - 44. Fagula, 72. Oros, 90.(+2) Kalich.

Rozhodčí: Karas (Třebíč).

ŽK: 1:4.Diváci: 70.Poločas 0:1.

Chotěboř: Vykoukal - Pátek, M. Čapek, J. Novotný, Hospodka - Benák, Tůma, J. Mudruňka (46. Křivský), Doležal (68. Blažek) - Provazník, Štefl.

Vrchovina:  Hájek - Freudenreich, O. Poul, Střešňák, Fagula (90.+3. P. Poul) - Šoustar, Čurda, Oros, Kalich - Plhal (75. Šustáček), Kain (58. Kršek).

Nejlepší hráči: Benák - Oros, Šoustar.

(Petr Majer)

Velké Meziříčí, vedoucí mužstvo soutěže, nezaváhalo v Janovicích, i když v posledních minutách utkání bylo pod velkým tlakem. Bystřice n. P. po poločase prohrávala v Humpolci, vývoj však dokázala zvrátit. Třetí Hartvíkovice selhaly v duelu s předposlední Ledčí a nepřipsaly si doma ani bod.
Bilance 21. kola krajského přeboru mužů: 2 ­ 1 ­ 4.

Ledeč překvapivě vyhrála v Hartvíkovicích

21. kolo krajského přeboru zamotané situaci na dně tabulky příliš nepomohlo. Doposud předposlední Ledeč totiž vyhrála v Hartvíkovicích a dostala se před Doubravník. Ze sestupových vod neunikla ani Náměšť, která doma remizovala s Pelhřimovem. Díky výhře nad Doubravníkem si naopak hodně pomohla Žirovnice, stejně jako Vrchovina vítězstvím v Chotěboři.

Kouba už zažil lepší zápasy s horším koncem                Ledeč nad Sázavou

Hartvíkovice - Ledeč 0:1

Hned v úvodu, po rohovém kopu, vsítili hosté přesnou střelou k tyči nakonec jedinou branku zápasu. Poté se zatáhli a přenechali iniciativu Hartvíkovicím. Ty si vynutily po celý první poločas převahu, ale bez vyložených šancí. Po změně stran se Ledeč stáhla zcela před svoji branku a její obrana v čele s golmanem všechna nebezpečí překonala. Tři body tak putují překvapivě do Ledče. „Co jsme předpokládali, tak se stalo. Soupeř bránil, spoléhal na brejky a z ojedinělé akce dal gól. Pak už hrál destruktivní fotbal. My jsme ze standardek ani ze hry nenašly recept na překonání soupeře,“ hodnotí trenér Hartvíkovic Antonín Salák.

Gól: 9. Jelínek. Rozhodčí: Šenigl. ŽK: 3:2. ČK: 1:0 (82. Petrilák). Diváci: 150. Poločas 0:1. Hartvíkovice: Chalupa - Petrilák, Chládek, Záviška, Zedníček - Nováček, Novotný (75. Kašpar), Neumann, Hošek - Foretník, Grym (46. Heralecký). Ledeč: Vitíska - Pospíšil, Pokorný, Pechanec - Janů (90. Příhoda), Šťastný, Dvořák, Jelínek, Geher - Anděl, Kubát. Nejlepší hráči: Nováček - Vitíska, Pechanec. (pok)

* * * * *

Fotbaloví příznivci na Vysočině byli po 21. kole krajského přeboru pořádně překvapeni. Hartvíkovice, které patří k nejlepším týmům jara a v celkovém hodnocení jim patří čtvrtá příčka, podlehly doma Ledči bojující o záchranu.

Sposta lidí mi říká: Vy jste to snad koupili. Ale nekoupili, jsem mužstvu hodně blízko a něco takového bych poznal,“  říká trenér Kováků Miroslav Kouba.

Tři body z Hartvíkovic mají pro Ledeč cenu zlata, k udržení v krajském přeboru by však potřebovala ještě nějaké přidat. Nyní je dvanáctá, o bod před Doubravníkem.

Žádné pokropení živou vodou prý překvapivému vítězství nepředcházelo. „Z naší strany to bylo jedno z nejhorších utkání, ale ubránili jsme se. V závěru nás mleli hrozným způsobem, my jsme byli jenom zakopaní před brankou,“ hodnotí Kouba.

Jeho tým stačil domácím úvodní půlhodinu, pak už jen odvracel příležitosti. „Bylo to podobné jako doma s Bystřicí, jenže tehdy jsme dostali tři góly,“ vzpomíná ledečský lodivod.

Čisté konto a vítězství pro Ledeč vychytal dvacetiletý gólman Josef Vitiska. „Měl být naší jedničkou. Chytal v Doubravníku, ale tam chyboval a tak jsem do branky opět postavil Vávru, který ale nebyl v nejlepší formě. A nyní jsem dal přednost Vitiskovi a bylo to dobré rozhodnutí,“ chválí brankáře Kouba.

A jaký je podle trenéra jednoho z adeptů na sestup recept k udržení? „Hlavně za týden porazit Humpolec. Budou mít nějaké potrestané hráče, poslední dobou se jim nedaří. A my potřebujeme, aby se jim ještě chvilku nedařilo,“ říká trenér, pro kterého bude mít zápas pikantní příchuť. Humpolec totiž před rokem trénoval. (kz)

Humpolec - Bystřice 1:3 Domácí ve snaze překonat tristní jarní bilanci začali aktivně a v úvodní dvacetiminutovce zahrozili dvěma šancemi. Pak se sice dvěma zákroky v krátkém sledu vyfauloval Solomon, jenže Humpoleckým to nevadilo. Dokonce se po pěkné Holoubkově ráně k tyči ujali vedení. Krátce po výkopu druhé půle jim však Bystřičtí zasadili dva drtivé údery v jediné minutě. Nejprve se blýskl dobře ukrytou přízemní střelou zpoza šestnáctky Sklenář, poté se ze vzduchu prosadil Dufek. Zápas se také zásluhou deště rozdrobil do řady osobních soubojů, většinou bez vítěze. Od 77. minuty pokračovali Humpolečtí po červenou kartou oceněných protestech Svobody již pouze v devíti. Výraznou přesilovku zúročil nedlouho poté pečetící střelou k tyči Zeman. Domácí po zápase hodně spílali rozhodčímu Jaklovi.

Góly: 43. Holoubek - 52. Sklenář, 52. Dufek, 82. Zeman. Rozhodčí: Jakl. ŽK: 3:5. ČK: 2:0 (35. Solomon, 77. Svoboda). Diváci: 200. Poločas: 1:0. Humpolec: Brzoň - Solomon, Svoboda, Filipský, Jančička - Hájek (65. Jirák), Prachař, Koníř, Čihák - Holoubek (79. Kopic), Pajer (65. Vincenc). Bystřice: Trávníček - Veselý, Jedlička, Sedláček, Lukš - Zeman, Sklenář, Matuška, Hloušek (90. Kozáček) - Horák (59. Špatka), Dufek (87. Zbytovský). (vim)

Janovice - V. Meziříčí 2:3 Lídr tabulky to neměl na hřišti ve Stáji snadné. Vítězství totiž musel hájit v samém závěru. První se radovali hosté, kteří se díky hlavičce Karáska a málo vídané bombě Špačka dostali do dvoubrankového vedení. Domácí se rychle otřepali a před Padrnosovou brankou zatápěli, kýžený gól ale nepřišel. V útočné snaze pokračovaly Janovice i po přestávce, další gól ale přidali hosté po Hortově brejku. Ani to však domácí nezlomilo. Dočkali se v 65. minutě, kdy ranou z hranice pokutového území skóroval Doucha. To byl pro Janovické další impuls. Na drama zadělal Reitermann, který se vysunul na hrot a sedm minut před koncem propálil Padrnose podruhé. Závěrečný tlak už Meziříčí přečkalo a tak si z utkání, kterému by více slušela remíza, odvezlo tři body.

Góly: 65. Doucha, 84. Reitermann - 5. Karásek, 9. Špaček, 55. Hort. Rozhodčí: Fridrichovský (Pelhřimov). ŽK: 0:1. Diváci: 160. Poločas: 0:2. Janovice: Krpálek - Hamara, Reitermann, Dvořáček, Tržil - Tlačbaba, Doucha, Ohnsorg, Uhlíř (67. Urban) - Dibdiak, Jirgl. Velké Meziříčí: Padrnos - Netolický, Frolda, Kružík, Mucha - Pokorný, Hort, Špaček, Krejčí (90. Sýkora) - Karásek (74. Berka), Staněk. Nejlepší hráči: Hamara, Ohnsorg - Hort, Karásek. (kz)

Žirovnice - Doubravník 4:1 V záchranářském duelu se hrál vcelku vyrovnaný fotbal. Místy tlačili trochu překvapivě více na pilu Doubravničtí, jenže jediné, co do přestávky vytěžili, bylo břevno ze 38. minuty. Žirovnickým stačily ke zdolání nepříjemného protivníka dvě silné čtyřminutovky. Ta první přišla v závěru první půle, kdy nejprve skóroval J. Musil, těsně před odchodem do kabin se ujal Houškův trestný kop. Hosté sice čtvrt hodinky před konečným hvizdem snížili, nedlouho poté se však dvakrát samostatně uvolnil střelecky pohotový Z. Musil, takže v Budíně se žádné závěrečné drama nakonec nekonalo.

Góly: 81. a 84. Z. Musil, 42. J. Musil, 45. T. Houška - 75. Jaroš. Rozhodčí: Halásek. ŽK: 4:2. Diváků: 120. Poločas: 2:0. Žirovnice: Císař - Kuš, Vodáček, Kořínek, P. Mezera - Charousek, T. Houška, Secký (61. Rostislav Časta), J. Mezera - J. Musil (85. Makovička), Horký (67. Z. Musil).

Doubravník: Pastucha - Stehlík, Zbořil, Mitáš, Kobylka - Štarha, Solga, Illek, Havel - Jaroš, Prudký (56. Had).

Nejlepší hráči: Charousek, J. Musil - Solga. (hav)

H. Brod - Třebíč B 1:0 I když opět padla pouze jedná branka, nudný fotbal se Na Losích rozhodně nehrál, v první půli se však diváci gólu nedočkali. Druhý poločas začal závary před oběma brankami. Po hodině hry musel pro zranění odstoupit gólman Pospíchal a nahradil ho útočník Janďourek, který ale mnoho práce neměl. Naopak dvakrát exceloval třebíčský Pisk po bombách Nechvátala a Šťastného. V 70. minutě oslepl rozhodčí Sláma při evidentním faulu na Šimoníčka ve vápně. Vzápětí si však po rohovém kopu naběhl na správné místo Pertl a hlavou nekompromisně zavěsil. „Herně to nebylo špatné, na chabou koncovku jsem již zvyklý,“ mudroval domácí trenér Vítězslav Machatka. „Do přestávky jsem byl s výkonem spokojen, chlapci byli třikrát blízko gólu, závěr utkání však patřil domácím,“ posteskl si trenér hostí, Etiopan Tilahun Tesfaye.

Gól: 72. Pertl. Rozhodčí: Sláma (Žďár), ŽK: 1:3. Diváci: 100. Poločas 0:0. Havlíčkův Brod: Pospíchal (63. Janďourek) - Pleva, Soural, Novotný, Pertl - Šťastný, Fialka, Udržal, Šimoníček - Nechvátal, Havel. Třebíč B: Pisk - Heres, Čech, Miroslav Vodička, Ošmera - Kaňka, Veselý, Hanzal, Michal Vodička - Man, Řezáč. Nejlepší hráči: Šimoníček, Pertl - Pisk. (sal)

Náměšť - Pelhřimov 0:0 Pelhřimov potvrdil zlepšené výsledky na jaře a v první půli byl rychlejším, důraznějším mužstvem. Přesto na obou stranách bylo po jedné vyložené šanci. Po přestávce Náměšť přidala, ale vyloženou šanci Vybíral neproměnil. V 73. min. šel předčasně do sprch domácí Nekuda, Pelhřimovští převzali iniciativu, ale brankově se neprosadili. „S bodem jsem nakonec spokojen, Pelhřimov byl zatím nejkvalitnějším soupeřem, který tady hrál,“ komentuje trenér Náměště Jaroslav Kopeček.

Rozhodčí: Dostál. ŽK: 2:2. ČK: 1:0 (73. Nekuda). Diváci: 100. Náměšť: Moczár - Nekuda, Chládek (77. Širila), Klíma, Rousek - Eliáš (74. Voborný), T. Franěk, Adam, J. Franěk - Strnad, Vybíral. Pelhřimov: Bartoška - Smrčka, Mitas, Kocián, Blažek - Talich, Vaněk (75. Staněk), Máca (60. Krtek), Moravec - Krčil, Jeřábek. Nejlepší hráči: Vybíral, Klíma - Mitas. (pok)