Historie perleťového poháruMiloslav Hejmánek, autor druhého poháru

Perleťový pohár - trofej č.1

                        Úvod

Fotbalový turnaj o jedinečnou unikátní perleťovou trofej,  která má v současné době úctyhodnou cenu  200 000 Kč,  je  slavnou  tradicí  nejen města Žirovnice,  ale i fotbalového klubu,  který zde byl založen v roce 1919. Ten se přes různé názvy jako  SK,  AFK,  Sokol Koh-i-noor  atp.  dnes prezentuje pod hlavičkou F.C. Slavoj Žirovnice.

Veškeré záznamy z různých historických pramenů o konání jednotlivých ročnících turnajů o Perleťový pohár jsem začal doslova pracně shánět až v dubnu 1966, když už bylo odehráno 32 ročníků tohoto,  

už tehdy slavného turnaje.

Opatřit záznamy a chronologicky je postupně seřadit, shánět mnohdy neúplné nebo chybějící výsledky, ale i některé aktéry jednotlivých ročníků byla práce mravenčí, přesto jsem velice rád,  že se mi to podařilo a že je tak historicky zaznamenán vývoj této nejstarší turnajové tradice v kopané pro následovníky.   Přeji si jen, aby se v této práci nadále pečlivě pokračovalo a aby byla pro příští generace zachována pozoruhodná tradice tohoto unikátu.

                                                                                   Václav Buček (bčk)             


Když v roce 1919 založili v Žirovnici první fotbalový klub, brzy na to se zároveň zrodila i myšlenka pořádat každoročně pravidelný fotbalový  turnaj.  Trvalo ale dlouhých třináct let než se našla příležitost k velkému turnaji.

                       Rok 1932 - otevření hřiště v Baborách                                                                             

AFK Žirovnice - Atleticko - fotbalový klub v Žirovnici zahájil minulé neděle svoji činnost na novém hřišti    v "Baborách”.  Po dlouhém jednání podařilo se pronajati část  zájezdské  louky,  provedeny nejnutnější úpravy,  panem Jelínkem zřízena  od jeho zahradní restaurace lávka přes potok, čímž byl získán vhodný přístup na hřiště.  Koncem července bylo započato s tréninkem a na neděli pozvána k otevření nového hřiště tato mužstva :

1. Team SK Jindřichův Hradec                    SK Horní Cerekev-zájezdová jedenáctka                         SK Popelín

Velmi nepříznivé počasí uškodilo sice tomuto prvnímu podniku, ale přesto možno říci, že se  plně vydařil.   Téměř 500 osob místních a jistě 100 účastníků cizích vroubilo hřiště.   Byla to krásná návštěva a jest pěkným příslibem pro budoucnost.

Ve dvě hodiny sehrán zápas AFK Žirovnice-SK Popelín komb. Match skončil 3:1,  branky :Halák 2  a  Slavík. Soudcoval pan Pernička.

Ve třičtvrtě na čtyři hrála zájezdová jedenáctka AFK Žirovnice proti zájezdové jedenáctce SK Horní Cerekev.      Na rozmoklém terénu zvítězili poměrně hladce domácí 3:0.    ( branky : Charousek 2 a Doležal ). Soudcoval bezvadně pan Vetýška.

Ve čtvrt na šest byl zahájen hlavní zápas mezi  AFK Žirovnice  a  SK Jindřichův Hradec.  Hradecké mužstvo,   jehož vystoupení bylo vzorné, předvedlo  rychlou, dobrou fair hru a zvítězilo těsně 5:4 (3:2). Výsledek je jistě úspěchem domácích. Branky :Burger 2,Melichar a Fišer.  Soudcoval  pan Vetýška  dobře,  ač hosté s ním nebyli spokojeni.

Předsednictvo  AFK Žirovnice  děkuje všem hráčům a návštěvníkům cizím i domácím, pánům soudcům, panu protektorovi a vůbec všem, kteří se jakýmkoli způsobem přičinili o plný zdar prvního sportovního podniku.

 (Tak psal “Týdeník z Českomoravské vysočiny” o vůbec prvním utkání na novém hřišti v Baborách    

                                                                 (dne 13.8.1932  v čísle 33.)

  A po tomto turnaji asi vznikla myšlenka na každoroční pořádání turnaje.

  Vše podmínil vznik AFK , otevření nového hřiště v Baborách a úspěšný první  turnaj.


Jak jinak měla trofej pro vítěze vypadat, než z perleti, která tomuto městu  na Českomoravské vrchovině, ale  i  v jižních Čechách dala charakteristický ráz.   Zrodil se tedy  Perleťový pohár,  jehož tvůrcem byl perleťářský mistr Čestmír Peřina a hned v roce 1933 - 19. srpna se na fotbalovém hřišti v Baborách uskutečnil první ročník budoucí populární a oblíbené tradice.

 < Na snímku tvůrce prvního "PP" - Čestmír Peřina

 

        Během několika let tento sportovní podnik získával stále větší oblibu a s přibývajícími ročníky vyzrával jako dobré víno. Rok od roku se na turnaji objevovala mužstva stále zvučnějších jmen a už kolem 20.ročníku začínají do Žirovnice na “perleťák” přijíždět  ligová mužstva. Tím je dle tradice vždy první srpnová neděle, při které se turnaj koná (občas se hrál  i v červnu a červenci), velkým svátkem nejen samotnou Žirovnici, ale i širokého okolí i jiných vzdálenějších míst.
Původní perleťový pohár,  nyní v držení fotbalistů v Králově poli v Brně

 
Bohužel však přišel čas, kdy o osudu prvního Perleťového poháru bylo rozhodnuto, že se do svého rodiště již nevrátí. Pořadatelé v propozicích zrodu turnaje rozhodli, že vyhraje-li některé mužstvo turnaj třikrát po sobě, či pětkrát “vůbec”, (tedy jaksi “na přeskáčku”) stane se jeho majitelem a pohár si může ponechat. Horší to však bylo s tím “třikrát po sobě”. S pozváním GZ Králova Pole se začal osud Perleťového poháru naplňovat. Brněnští turnaj vyhráli třikrát za sebou, když v kritickém dvacátém ročníku v roce 1953 Královo Pole neporazila ani kompletní Slavia Praha (tehdy pod hlavičkou Dynama), která měla pohár Žirovnici zachránit - a ten si natrvalo odvezli do Brna.

Ale i tehdy vlastně šlo o jubileum, neboť se o něj hrálo rovných dvacet let. Žirovničtí se však nechtěli vzdát svého už tehdy tak oblíbeného a populárního turnaje, a tak Miloslav Hejtmánek, uznávaný perleťářský mistr bižutérie,  (ve spolupráci s akademickým malířem Čestmírem Hlavičkou ml. - na toho se obvykle zapomíná) zhotovili pohár nový a snad daleko krásnější svého předchůdce a pořadatelé navázali správně dvacátým prvním ročníkem na tuto perleťovou tradici. V srpnu roku 1954 pokračoval turnaj tedy 21. ročníkem, ale s tou změnou, že Perleťový pohár bude věčně putovní.  A ani to neodradilo žádná mužstva, aby  na  turnaj do  Žirovnice nejezdila. Dokladem toho je i společná účast Sparty  a Slavie na jubilejním 50. Ročníku,  nejstaršího fotbalového turnaje v České republice a i bývalém Československu.

Hejtmánek Miloslav

Perleťový pohár - trofej

   <  Druhý perleťový pohár již navždy putovní

 

 

 

 

 

 

 

Přehled dosavadních vítězů Perleťového poháru uvádíme na jiném místě.

          © copyright 1999 FOTOTOM Tomeček Zdeněk