6. kolo KP - Nové Město na Moravě - neděle 17. září od 15:30 hodin

SFK Vrchovina - FC Slavoj Žirovnice 1:2 (0:2)

Václav Staněk byl vyhlášen "Mužem 6. kola" - gratulujeme!

Václav StaněkV sestavě kola se objevili též Jiří Charousek a David Kuš (ze šesti kol už počtvrté)

Rozhovor s V.Staňkem v "Deníku"

Václav STANĚK
(útočník, Slavoj Žirovnice)

J
ako na houpačce. Žirovnice minulé kolo totálně propadla doma s Bystřicí a nyní si veze všechny body z horké novoměstské půdy. Ty dvěma góly obstarala nová útočná akvizice Slavoje Václav Staněk.
„Vrchovina dělala hodně chyb a my dvě využili,“ vystihuje průběh zápasu v Novém Městě na Moravě. Při prvním gólu si z vrchovinských zadáků udělal figurky. „Dostal jsem na půlce míč a přede mnou byli dva obránci. Stoper naznačil pohyb a já šel na druhou stranu a utekl jim,“ popisuje první gól zápasu. Druhá trefa prý pro něj byla jednoduchou záležitostí. „Byl to nepovedený centr z boku a gólman stál nepochopitelně na přední tyči. Zbytek branky byl prázdný a trefit to nebyl problém,“ tvrdí Staněk.
Do Žirovnice přišel v létě z B-třídního Batelova na půlroční hostování. „Je tady výborná parta. Trenér mi dává důvěru, takže z tohoto pohledu super. Určitě bych chtěl zůstat,“ dodává třiadvacetiletý útočník.
Pozn. autora stránek : Výborná jsou především předzápasová soustředění na Jižní Moravě.

Bodový zisk Slavoje je po šesti kolech v pořádku Trenéra Jiřího Vodáčka mrzí pouze domácí neúspěchy

Po bláznivém zápase s Bystřicí, kdy Žirovnice prohrála divokým výsledkem 5:7, se obrana Slavoje dokázala oklepat. V zápase s Vrchovinou pracovala spolehlivě a Žirovnice si tak odvezla tři body za výhru 2:1.

Zbytečné vyloučení

"Je to soupeř, se kterým máme dlouhodobě vyrovnanou bilanci. Od začátku, co se potkáváme, je to jednou tak, podruhé onak. I proto jsme rádi, že jsme na soupeřově hřišri vyhráli", oddechl si trenér Jiří Vodáček.

"Soupeř hrál agresivně, v tom dobrém slova smyslu, nám vyšly dva brejky. Během tří minut je oba proměnil Václav Staněk. Měli jsme i další šance, utkání jsme zvládli", pochvaluje si Vodáček. "Akorát mě mrzí nervózní závěr zápasu. Červená karta Makovičky byla naprosto zbytečná. Nervově to neunesl a oplácel faul," zlobí se Vodáček.

Změny v obraně Slavoji pomohly

Žirovnický stratég pozměnil sestavu, důraz kladl na defenzívu. to přineslo své ovoce. "Po zápase s Bystřicí jsem vsadil na zkušenost. Davida Kuše jsem dal na pravého beka, protože jsme věděli, že síla Vrchoviny je hlavně na levé straně.

Mladý Petr Houška (na snímku vlevo z jarního zápasu s Chotěboří) se dostal na hřiště až v průběhu zápasu."

Nevyzpytatelné derby

Slavoj má po šesti kolech devět bodů a zatím okupuje v tabulce sympatické páté místo. V tabulce pravdy je momentálně na nule.

"S bodovým ziskm jsme spokojeni, ale stejně jako loni jsme začali mizerně doma. Už dvakrát jsame prohráli. V sobotu nás čeká doma Pelhřimov, to je vždycky těžký soupeř a to bez ohledu na jeho postavení v tabulce. Doma bychom ale chtěli vyhrát," přeje si Vodáček.

Pavel Mikeš (Deník)

Další vítězství na soupeřově hřišti zajistil po dvou únicích do otevřené obrany ve 25. a 28. minutě Václav Staněk. Během první půle předváděli hráči Slavoje velice dobrou hru a škoda jen, že vedení nezvýšili, protože ve druhé půli a zejména v jejím závěru jsme pouze bránili vedení.

Domácí snižovali v 89. minutě po "trmě-vrmě" v našem malém vápně. To jsme už hráli v deseti, protože v 85. minutě byl za oplácení vyloučen střídající L.Makovička.

Ve druhé půli jsme měli jednu velice dobrou příležitost na zvýšení skóre, když obránce domácích přišel na půlce o míč a na samotného brankáře Šebka se hnal Tomáš Houška sledován Martinem Pokorným. Situaci ale vyřešili mizerně a tak jsme se o vítězství strachovali až do konce. Při závěrečném tlaku domácích, který podporoval i domácí gólman Šebek, musel vytáhnout jeden ze svých bravurních zákroků i náš brankář Ivan Císař.

Sestava : Císař - Kuš, Jiří Mezera, Pavel Mezera, Kořínek - Tomáš Houška, Vodáček, Charousek, Kněžínek (70. Petr Houška) - Pokorný (78. Makovička), Staněk.
Na lavičce ještě připraveni : Šamal, Weith, Zaňák, J.Doležal.

Pískal : Petr mladší, za krásného podzimního počasí přihlíželo asi 150 diváků.

Referát ze stránek SFK Vrchovina :

branky: Kříž - 2x Staněk

Ten kdo přišel na novoměstský stadion za fotbalem, mohl se klidně v pohodě věnovat požívání uzených klobás a piva, které určitě k fotbalu patří. Týmy si zřejmě řekli, že divák je dvakrát moc nezajímá. O tom, co se v prvních dvacetipěti minutách "nědělo" , se snad nedá ani psát. Na hřišti byla, jak jsme se učili v dějepise - Doba temna. Jediná slušná fotbalová akce se udála v 16´, kdy po kombinaci Krška, Kříže a Plhala zachraňoval obránce Kuš z brankové čáry překonaného gólmana Císaře. Pak však začali úřadovat hosté. Nejprve neuvěřitelná minela ve středu hřiště, kde se míče zmocnil Staněk a obrovským zrychlením v brejku, zavěsil podél Šebka 0:1. O tři minuty později po dalším kiksu obrany se míč dostal opět ke Staňkovi a z rohu malého vápna dostal míč po chybě gólmana Šebka po zemi přes celou šíři branky do sítě - 0:2. Domácí byli jako opaření. Ve 38´se do brejku opět dostal hostující útočník a obránce jej zbytečně fauloval na brankové čáře, domácí měli štěstí, protože hlavní rozhodčí penaltu nepískal. Na lepší časy se svitlo ve 43´, když Kříž střílel těsně nad břevnem branky hostů.
Druhá půle byla obdobou té první, domácí se snažili, ale Slavoj bez problémů eliminoval jejich snahu. Kouskoval hru, simuloval a do té doby solidně pískající sudí Petr přestal zápas zvládat. Vrchovina střídala Kalichem na jedné straně zálohy a poté Skalníkem na straně druhé. Hra se oživila, domácí dostali svojí hrou hosty pod tlak. V 66´Fagula z malého vápna nastřelil pouze obránce. V 75´Ondra Poul ze 16m překonal gólmana Slavoje, obránce však pohotově zaskočil a střelu zneškodnil. O dvě minuty později po přímém kopu Orose, Polášek hlavou těsně nad. V 82´měl největší šanci domácích Šustáček, který přes půlku hřiště se nadechnul k sólu, avšak připravený gólman Císař jeho dělovku zneškodnil. Hosté od 85´dohrávali bez vyloučeného Makovičky, který si řekl "Ring volný" a šel do sprch - na hřišti pobyl přesně 7´od svého střídání. V 89´se po skrumáži v malém vápně hostí dostal k míči Kříž a protlačil jej do branky 1:2. Sudí sice nastavoval 4´, ale nic podstatného se již neudálo.

Sestava Vrchoviny : Šebek - Poul P., Hes, Poul O., Polášek - Šustáček, Oros, Fagula, Kršek (73´Skalník M.)- Plhal (46´Kalich), Kříž

Rozhodčí: pan Petr ml. svým výkonem zapadl do šedě zápasu

Statistika zápasu: ŽK 2:5, ČK 0:1; střely na branku 5:5, mimo branku 10:2; rohy 3:2

Okříšky M. Budějovice  15:30 SO

Bilance: 4-1-2, 11:7, průměr gólů na zápas: 2,57. Celkem: 18-12-12, 77:61, průměr gólů na zápas: 3,94.
Diváci: 1190, průměr na zápas: 170. Nejvíce: 400 (Humpolec - Okříšky), nejméně: 100 (Velká Bíteš -

Borovina). Celkem: 8210, průměr na zápas: 234,6. Rekordní návštěva: 500 (Polná - Havlíčkův Brod, 5. kolo).
Žluté karty: 37 (16:21), průměr na zápas: 5,28. Celkem: 185 (88:97), průměr na zápas: 5,29.
Červené karty: 2 (0:2), průměr na zápas: 0,29. Celkem: 11 (5:6), průměr na zápas: 0,31.
Vyloučení: Krčál (Polná), Makovička (Žirovnice).
Střelci kola: 2 - Havlíček (Bystřice), Púčala (Ždírec), Staněk (Žirovnice).
Muž kola: Václav Staněk (Žirovnice).

Sestava 6. kola KP

Ondra Kněžínek na Vrchovině ...
Václavu Staňkovi stačili pouhé tři minuty na to, aby Vrchovině vstřelil dvě rozhodující branky a dostal se do sestavy kola a hned se stal i mužem kola (píšeme na jiném místě). Zajímavostí je, že jeho spoluhráč David Kuš se dostal již počtvrté do sestavy - svým výkonem to jistě potvrdil.

Z domácího celku Vrchoviny nikdo nevyčníval, takže bez nominace.

MIROSLAV BARTOŠKA (PELHŘIMOV) 1

DAVID KUŠ (ŽIROVINCE) 4    TOMÁŠ JEŘÁBEK (PELHŘIMOV) 1

ZDENĚK PLEVA (ŽDÍREC) 1

JIŘÍ CHAROUSEK (ŽIROVNICE) 1        M. ŠŤASTNÝ (HAVLÍČKŮV BROD) 2 ZDENĚK SKLENÁŘ (BYSTŘICE) 2           TOMÁŠ PÍCHA (HUMPOLEC) 1

LIBOR PÚČALA (ŽDÍREC) 2      VÁCLAV STANĚK (ŽIROVNICE) 1        MICHAL HAVLÍČEK (BYSTŘICE) 2

Vzájemná bilance soupeřů na hřišti v Novém Městě na Moravě je vyrovnaná : 0:1, 3:1 (hrálo se

v Rad.Svratce), 1:3 a naposledy 1:0, když Martin Secký neproměnil v nastavení penaltu, když v brance byl za vyloučeného brankáře hráč z pole (Jiří Hes), který penaltu chytil.

Zápas bude pískat pan Petr mladší z Třebíče, na čarách pánové Talpa a Nováček.

Poslední zápas našeho soupeře :

FK Světlá n/S. - SFK Vrchovina 0:2 (0:2)
Úvod zápasu patřil domácím, ale Vrchovina eliminovala aktivní hru domácích, což vedlo k vyústění dvou tutovek Teplana a kanonýra Křikavy. Od poloviny poločasu se začala prosazovat Vrchovina. Ve 24´skóroval pohotově Plhal, když před tím dostal nádhernou časovanou přihrávku přes obranu od Šustáčka 0:1. Druhý gól padl opět ve 45´jako proti Borovině v minulém kole a Kalich přímo z rohu po teči obránců zvýšil na 0:2.
Ve druhé půli se domácí mužstvo snažilo o vyrovnání, ale dobrá defenziva s Hesem a Ondrou Poulem v čele si nepřipustila, že by ke skórování mělo vůbec dojít - naše obrana končila zápas s nulou!!
Sestava: Šebek - Poul P., Hes, Poul O., Polášek - Kršek (70´Michal), Fagula V., Oros, Kalich - Šustáček, Plhal (81´Sochor)

Rozhodčí: pan Ságl
ŽK 2:2 ČK 0:1 Oros (90´)

Trenér Janďourek: "Musím poděkovat celému týmu, odvedli jsme dobrou práci a vezeme si zaslouženě domů tři body. Velmi dobrý výkon odvedli Šustáček, Plhal a Fagula."

Trenér Bárta: "Doma se nám příliž nedaří. Přes porážku jsem pochválil mužstvo za bojovnost, neboť se snažilo zvrátit nepříznivý vývoj až do konce zápasu, škoda že jsme nepotvrdili body z Bystřice" uvedli trenéři po utkání.

Poslední domácí zápas našeho soupeře :

SFK Vrchovina - FK Borovina Opatov 1:1 (1:0)
Začátek zápasu byla docela smršť - roh střídal roh a šanci na obou stranách. Pak si najednou oba týmy uvědomili, že takhle by to asi nešlo a hra upadla do šedě. Vzruch přišel ve 12´, kdy pronikajícího Fagulu zastavil záložnik Boroviny a byla z toho první a jediná žlutá zápasu!! První velkou šanci zápasu měl ve 27´Šustáček, kdy při průniku již chybělo přesnější zakončení. Rozhodující moment první půle přišel v poslední minutě, kdy po zahraném rohu zprava pronikl Kalich a spíše přihrávkou podél brankové čáry loboval gólmana hostí s tím, že míč padl ke vzdálenější tyči 1:0.
Druhá půle měla prakticky stejný průběh, největší šanci tohoto úseku měl v 66´opět Šustáček, který se po levé straně prodral přes obránce, položil si i brankáře, ale bohužel trefil "jen"! břevno brankové konstrukce. Hosté vycítili svoji šanci a v posledních 15 minutách se snažili tlačit před domácí svatyni. Bylo to bezzubé. A pak to přišlo, v již nastaveném čase po nepříliž citlivě odpískaném tresném kopu, hosté získali výhodu zahrávání rohového kopu. Pár vteřin před koncem se hosté nadechli a dokázali přímo z tohoto rohu skórovat na asi spravedlivých 1:1.

Sestava: Šebek - Poul P., Hes, Poul O., Polášek - Kršek, Oros, Fagula V., Kalich (87´Skalník M.) - Plhal (68´Michal), Šustáček

Rozhodčí: pan Kůrka
ŽK 0:1 ČK 0:0
Statistika zápasu: střely na branku 6:1; střely mimo 5:4; rohy 6:4

Trenér Janďourek k zápasu: "Jsem naštvaný - zápas jsme mohli rozhodnout již dříve, zbytečně jsme přišli o body až v samém závěru utkání"!!

Na Vrchovině se cíle nemění

Klidný střed tabulky - takový je cíl už dlouhá léta ve Spojeném fotbalovém klubu Nové Město-Radešínská Svratka.

"Vyšší ambice nemáme ani v letošním ročníku. Pokud to bude možné, chtěli bychom se pohybovat v klidných vodách tabulky", potvrzuje trenér Janďourek, který si toto předsevzetí plnil v minulé sezóně KP beze zbytku.
Tým nedoznal přes léto prakticky žádných změn. "Mužstvo jsme chtěli samozřejmě posílit, ale nakonec ze všech náznaků sešlo", uvedl Janďourek a dodal: "Zájem jsme měli třeba o jihlavského útočníka Holého."Vrchovina po sezoně přišla o hostujícího útočníka Jakuba Kántora (nejlepší střelec Vrchoviny), kterému skončilo hostování a odcestoval pracovně mimo republiku.
S přístupem hráčů k tréninku to přes léto bylo horší. "Letní přípravu si představuji úplně jinak. Docházka byla na tréninky doslova žalostná", běduje trenér SFK. "Na druhou stranu je zase chápu, kluci nejsou profesionálové. Jedou v letních měsících na dovolenou, chodí na směny do práce a na brigády. Je prostě těžké to skloubit", vzápětí omlouvá trenér Janďourek své svěřence.

Kádr mužstva pro nadcházející sezonu:
Brankáři: Milan Hájek, Ondrej Dudáš, Jan Krupík, Petr Skryja, Rudolf Šebek
Obránci: Miroslav Polášek, Pavel Poul, Ondřej Poul, Jiří Sochor, Jiří Hes, Michal Fagula
Záložníci: Miroslav Oros, Radim Kalich, Stanislav Kršek, Vít Fagula, František Němeček, Petr Michal, Pavel Bukáček
Útočníci: Pavel Kříž, Ondřej Šustáček, Ivo Plhal

Příchody: Ondrej Dudáš (návrat z hostování), Jan Krupík (z dorostu)
Odchody: Jakub Kántor (konec hostování)
Výsledky v přípravě: Hlinsko 0:0, Bohdalov 3:1, Měřín 3:1, Rozsochy 0:1, Žďár 2:5, Polička 1:4